10 maja 2022

Ktosiu tokeny na ratunek zagrozonym gatunkom

Ile jest zagrożonych gatunków zwierząt?

 
 

Ponad 35 700 gatunków zwierząt i roślin z Międzynarodowej Czerwonej Księgi jest zagrożonych. To 30% wszystkich zarejestrowanych tam gatunków. Powodem wymierania jest nasza działalność - niszczenie siedlisk, przełowienie, kłusownictwo, polowania i kryzys klimatyczny

 

 

 

Ile gatunków umiera dziennie?

 
Między 1970 a 2016 populacja kręgowców na Ziemi zmniejszyła się o 68%, z kolei populacja gatunków słodkowodnych spadła o 84%. Co najmniej 20 gatunków zwierząt roślin i grzybów ginie z planety każdego dnia w wyniku zanieczyszczeń i przekształceń w ich naturalnym środowisku.

 

 

Ile gatunków wymarło?

 
Na całym świecie za gatunki wymarłe uznano 902 gatunki zwierząt
 

 

Które gatunki zwierząt mogą wyginąć już w 2022 roku?

 
Nosorożec jawajski, morświn kalifornijski, lampart amurski, żółwiak szanghajski i wiosłonos chiński – to gatunki zwierząt, które mogą wyginąć już w 2022 roku

 

Czy grozi nam kolejne masowe wymieranie?

 
Naukowcy coraz częściej ostrzegają przed ubożeniem bioróżnorodności naszej planety. Choć biolodzy każdego roku odkrywają nowe gatunki zwierząt i roślin, najczęściej i one są już zagrożone wyginięciem. To dowodzi, że grozi nam szóste masowe wymieranie na Ziemi
 
 

Photo Ark, czyli arka gatunków zagrożonych wyginięciem

 

Projekt Photo Ark 2, któremu patronuje National Geographic Wild, to seria niezwykłych zdjęć gatunków zwierząt zagrożonych wyginięciem. Za obiektywem stanął fotograf Joel Sartore, który od 25 lat portretuje zagrożone zwierzęta. Do tej pory udało mu się udokumentować aż 11 230 gatunków, tworząc największą na świecie kolekcję studyjnych fotografii zwierząt.

 

Ochrona gatunków zagrożonych

 

Organy ochrony przyrody podejmują działania w celu ratowania zagrożonych wyginięciem gatunków roślin, zwierząt i grzybów objętych ochroną gatunkową, polegające na przenoszeniu tych gatunków do innych miejsc, eliminowaniu przyczyn ich zagrożenia, podejmowaniu ochrony ex situ oraz tworzeniu warunków do ich rozmnażania.

 

 

Co ja o tym myśle?

 

Według mnie te dane są poprostu straszne. Z całą pewnością z powodu naszej działalności na planecie stajemy się świadkami rozpoczynającego się kolejnego masowego wymierania gatunkuw. Jest to proces w kturym gatunki zwieżąt i znikają z ekosystemu szybciej niż są zastępowane przez następne nowsze gatunki. Zaruwno władze państwowe jak i organizacje pozarządowe wkładają mnustwo wysiłku w ratowanie tych wszystkich gatunków.

Jest to oczywiście bardzo ważne.Musimy dokładać wszelkich starań aby uratować jak największą ilość gatunkuw. Ale według mnie to co robimy do tej pory nie jest wystarczające ponieważ w tej hwili mojim zdaniem ratowanie gatunkuw wygląda jak podawanie środkuw przeciwbulowych pacjetowi ktury i tak niedługo umrze.

 

Jak temu zaradzić..?

 

Z pomocą może nam przyjść nauka a konkretnie inżynieria genetyczna.Podobnie jak w projekcie Photo Ark powinniśmy nie tylko gromadzić zdjęcia zagrożonych gatunkuw ale ruwniez gromadzić ich kody genetyczne tak aby w przyszłości gty technologia nam na to pozwoli móc przywrucić populacje jak największej ilości gatunkuw. Inżynieria genetyczna pozwoli nam ruwnież przystosować te gatunki do warunkuw jakie będą panowały na ziemi w przyszłości.

I kto wie może przystosujemy te gatunki to życia na innych planetach kture z całą pewnością prędzej czy puzniej zaczniemy kolonizować..

 

Dlatego chciałbym za pomoca mojich tokenuw finansować projekt gromadzenia DNA wszystkich gatunku jakie żyją na naszej planecie..